Παρασκευή 3 Αυγούστου 2012

Εσπασαν όλα τα ρεκορ οι ΗΠΑ!

Καταιγιστική, επιβλητική και τουλάχιστον εντυπωσιακή ήταν η Αμερική που....
έσπασε όλα τα ρεκόρ συντρίβοντας την Νιγηρία με 156-73, με τον Καρμέλο Αντονι να πετυχαίνει 37 πόντους και τους παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι να έχουν 29/45 τρίποντα και να γράφουν ιστορία... Από νωρίς οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής έδειξαν ότι είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση καθώς μέσα στα τέσσερα πρώτα λεπτά έτρεξαν ένα σερί 13-0. Ασταμάτητος ήταν ο Κόμπε Μπράιαντ που πέτυχε 14 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά και οι Ηνωμένες Πολιτείες έκλεισαν το δεκάλεπτο με 49-25! Ο ρυθμός της Αμερικής συνέχισε να είναι καταιγιστικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μάικ Σιζεφσκι να είναι μετατρέπουν την αναμέτρηση σε αγώνα επίδειξης και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το επιβλητικό 78-45 και το απίστευο 14/24 τρίποντα! Μέτα την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Αμερική κατέβασε ταχύτητα, εκτός από τον Καρμέλο Αντονι που συνέχισε να σφυροκοπά την άμυνα της Νιγηρίας και στο 26ο λεπτό της ανάμετρησης έφτασε τους 37 πόντους και τα 10/12 τρίποντα σε 14'39'' λεπτά συμμετοχής και έκανε το 100-54. Το σόου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τους Αμερικανούς να ανεβάζουν την διαφορά στους 68 πόντους (132-64) στο 34ο λεπτό και τον εφιάλτη των Νιγηριανών να μοιάζει να μην εχει τέλος... Ο Αντρέ Ιγκουαντάλα με εύστοχο τρίποντο τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος έκανε το 139-68 και η Αμερική έσπασε το Ολυμπιακό ρεκόρ που ήταν 138 πόντοι! Οι Αμερικανοί έσπασαν και το ρεκόρ της μεγαλύτερης παραγώγικότητάς τους που ήταν κόντρα στην Κορέα το 1990 με 146 πόντους, όταν ο Κέβιν Λοβ έκανε το 147-71 στο 38ο λεπτό... Η υπερηχητική Αμερική επικράτησε με 156-73 και οι 83 πόντοι διαφοράς με το οποίο έκλεισαν τον αγώνα αποτελεί ρεκόρ διαφοράς πόντων για την ομάδα της Αμερικής. Ρεκόρ επίθεσης φυσικά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι οι 156 πόντοι που πέτυχαν οι Αμερικανοί. Προσωπικό ρεκόρ έκανε και ο Καρμέλο Αντονι με τους 37 πόντους που πέτυχε και τα 10/12 τρίποντα...